KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulpturtavlor 6104167
*
nr 610 4167
Skulpturtavlor
2 st, Fritz Diller (1875-1945), Tyskland, kronhjortar, 24x31, nysilver, tidigt 1900-tal
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.900 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 november 2009
kl 17:28:10
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
15/11 17:17:34
1
700 kr
15/11 23:49:31
2
750 kr
16/11 16:08:30
3
900 kr
16/11 16:46:58
2
900 kr
16/11 16:47:19
2
1.200 kr
16/11 17:13:40
3
1.200 kr
16/11 17:14:37
4
1.600 kr
16/11 17:14:46
3
1.500 kr
16/11 17:17:44
2
1.700 kr
16/11 17:20:40
3
1.800 kr
16/11 17:23:10
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa fritz diller konsthantverk kronhjortar nysilver pläter sekelskifte skulptur skulpturtavlor tidigt 1900-tal tyska tyskland tyskt
-
9101 Ikon
Maria och barnet, 23,5x18 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:58
-
8365 Skulptur
Guanyin, Kina, Blanch de Chine. Träsockel. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:50
-
2008 Skulptur
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ko...//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:32
-
1001 Skulptur
Paul Marec, Art Déco, Lovebirds, brons på marmorso..//
Aktuellt bud: 3.200 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:56
-
1004 Skulptur
Sittande kvinna, Meissen, omkring 1900. Porslin, p..//
Aktuellt bud: 25.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:04
-
1018 Skulptur
Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Man till häst, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:58
*
Skulpturtavlor
nr 610 4167
Skulpturtavlor
2 st, Fritz Diller (1875-1945), Tyskland, kronhjortar, 24x31, nysilver, tidigt 1900-tal
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 1.900 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 november 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
15/11 17:17:34 | 1 | 700 kr |
15/11 23:49:31 | 2 | 750 kr |
16/11 16:08:30 | 3 | 900 kr |
16/11 16:46:58 | 2 | 900 kr |
16/11 16:47:19 | 2 | 1.200 kr |
16/11 17:13:40 | 3 | 1.200 kr |
16/11 17:14:37 | 4 | 1.600 kr |
16/11 17:14:46 | 3 | 1.500 kr |
16/11 17:17:44 | 2 | 1.700 kr |
16/11 17:20:40 | 3 | 1.800 kr |
16/11 17:23:10 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: europa fritz diller konsthantverk kronhjortar nysilver pläter sekelskifte skulptur skulpturtavlor tidigt 1900-tal tyska tyskland tyskt
-
9101 Ikon
Maria och barnet, 23,5x18 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 20:58 -
8365 Skulptur
Guanyin, Kina, Blanch de Chine. Träsockel. Höjd: 2..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:50 -
2008 Skulptur
Gustavsberg, Lisa Larson (1931-2024), Sverige. Ko...//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:32
-
1001 Skulptur
Paul Marec, Art Déco, Lovebirds, brons på marmorso..//
Aktuellt bud: 3.200 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:56 -
1004 Skulptur
Sittande kvinna, Meissen, omkring 1900. Porslin, p..//
Aktuellt bud: 25.000 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 18:04 -
1018 Skulptur
Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Man till häst, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
27 maj kl 19:58